МЕХАНІЗМ ВИЗНАЧЕННЯ ПРАВА НА ПІЛЬГИ

Механізм визначення права на пільги

Згідно  із  пунктом 4 Порядку надання пільг на оплату житлово-комунальних послуг, придбання твердого палива і скрапленого газу у грошовій формі, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 17.04.2019 №373, структурними підрозділами з питань  соціального захисту населення визначається  право на отримання пільг, встановлених законами України, з  урахуванням середньомісячного сукупного доходу сім’ї.

Механізм визначення права на пільги в залежності від отриманих доходів та перелік пільгових категорій громадян встановлено Порядком надання пільг окремим категоріям  громадян з  урахуванням середньомісячного сукупного доходу сім’ї, затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 04.06.2015 №389 .

Право на отримання пільг з  урахуванням середньомісячного доходу педагогічним, медичним та фармацевтичним працівникам, працівникам бібліотек, музеїв, спеціалістам із захисту рослин і працівникам культури  визначають  установи, в яких вони працюють (щомісяця до 5 числа періоду) та подають  в установленому порядку відповідну інформацію органам соціального захисту населення (до 20 числа кожного місяця), що визначено Порядком надання пільг, компенсацій і гарантій працівникам бюджетних установ, військовослужбовцям, особам  рядового і начальницького складу, затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 31.03.2003 №426.

Для отримання пільг особі потрібно подати   до управління соціального захисту  населення декларацію про доходи сім’ї  за шість місяців, що передують місяцю звернення. У разі, якщо розмір середньомісячного сукупного доходу сім’ї в  розрахунку на одну особу за  попередні шість місяців не перевищує  величини доходу, який  дає право на податкову соціальну пільгу - 2940,00 грн., пільговик має право на отримання пільг протягом дванадцяти місяців з місяця визначення відповідного права.

Варто зазначити , що до сукупного доходу сім’ї входять  нараховані:

Пенсія;

Заробітна плата;

Грошове забезпечення;

Стипендія.

Соціальна допомога (крім частини допомоги при народженні дитини, виплата якої здійснюється одноразово, частини допомоги при усиновленні дитини, виплата  якої здійснюється одноразово, допомоги на поховання, одноразової допомоги, яка надається відповідно до законодавства або за рішенням органів виконавчої влади та  місцевого  самоврядування, підприємств, організацій незалежно від форм власності).

Доходи  від підприємницької діяльності.

Допомога по безробіттю та інші виплати що здійснюються фондами  соціального  страхування.

Для працездатних осіб, у яких  відсутні доходи (крім осіб, які  навчаються за денною формою навчання  у загальноосвітніх, вищих  навчальних закладах, осіб, призваних на строкову військову службу), та фізичних осіб-підприємців, які обрали спрощену систему оподаткування та є платниками податку першої групи, до сукупного доходу за кожний місяць враховується дохід на рівні прожиткового мінімуму, встановленого  для  працездатних осіб.

Для фізичних осіб-підприємців, які обрали  спрощену систему оподаткування та є платниками податку другої групи, до сукупного доходу за кожний місяць враховується  дохід на рівні двох прожиткових мінімумів, установлених для працездатних осіб.

Для фізичних осіб-підприємців, які обрали спрощену систему оподаткування та є платниками єдиного податку третьої групи,- трьох прожиткових мінімумів, установлених для працездатних осіб.

Звертаємо увагу, що  в  зв’язку з проведенням карантинних заходів, пільгові категорії громадян можуть подавати  відповідні документи, обравши  зручний для себе спосіб, зокрема  через    дистанційні скриньки, уповноважених осіб сільських, міських рад ОТГ,  поштою тощо.

Управління  соціального захисту населення  розраховує  в установленому порядку пільги на оплату  житлово-комунальних послуг, придбання твердого палива і скрапленого газу  , а також видає пільговикам довідки для отримання інших видів  пільг, які надаються   з урахуванням доходу (безоплатне одержання ліків, лікарських засобів, імунобіологічних препаратів,  виробів  медичного призначення,  зубопротезування, телекомунікаційні послуги тощо), відповідно до законодавства.

У разі коли середньомісячний  дохід сім’ї в розрахунку на  одну  особу  перевищує величину доходу,  який дає право на податкову соціальну пільгу, управління соціального захисту населення письмово  інформує  пільговиків про те, що  вони не мають право на отримання пільг і можуть звернутися за житловою субсидією.

Надання пільг  припиняється якщо  пільговиком приховано або  навмисно подано недостовірні дані про доходи будь-кого із  членів  сім’ї пільговика, що  вплинуло на визначення права на  пільги.