Надання правової допомоги: система, що розвивається

НАДАННЯ ПРАВОВОЇ ДОПОМОГИ: СИСТЕМА, ЩО РОЗВИВАЄТЬСЯ

Надання безоплатної правової допомоги в Україні віднесено до обов’язків усіх органів державної виконавчої влади та органів місцевого самоврядування. Це розглядається як неодмінна умова реалізації прав громадян.

Питаннями  надання безоплатної вторинної правової допомоги в Україні опікується Міністерство юстиції. Вищим органом у системі надання правової допомоги є Координаційний центр з надання правової допомоги, якому підпорядковані регіональні та місцеві центри.

У 2012 році у кожній з областей України було створено  обласні центри з надання безоплатної вторинної правової допомоги. З 1 січня 2013 року ці центри почали роботу згідно Закону України «Про безоплатну правову допомогу», надаючи її у кримінальному процесі. У травні 2015 року  обласні центри реорганізовано у Регіональні центри з надання безоплатної вторинної правової допомоги.

За 2015 рік Регіональним центром з надання безоплатної вторинної правової допомоги у Полтавській області (м.Полтава, вул. Фрунзе, 37/40 тел. (0532) 56-26-66) видано адвокатам 4167 доручень у кримінальному процесі (в середньому 347 за місяць). З них за видами: Адміністративне затримання (АЗ) – 159; Адміністративний арешт (АА) – 662; Затримання в порядку КПК та/або обрання запобіжного заходу у вигляді тримання під вартою (ЗЗ) – 550; Здійснення захисту за призначенням (ЗЗП) – 1485.

З 1 липня 2015 року в Україні почали діяти 100 місцевих центрів з надання безоплатної вторинної правової допомоги. У Полтавській області діють чотири місцевих центри з надання безоплатної вторинної правової допомоги, які надають вторинну правову допомогу у адміністративному та цивільному процесах: Перший полтавський місцевий центр (м.Полтава, вул. Міщенка, 2 (вхід через арку) тел. (0532) 50-27-22), Другий полтавський місцевий центр (м.Полтава, вул. Фрунзе, 37/40 тел. (0532) 56-02-88), Кременчуцький місцевий центр (м.Кременчук, вул. Пролетарська, 54 тел. (05366) 3-00-38) та Лубенський місцевий центр (м.Лубни, вул. Радянська, 159 тел. (05361) 61-120).

Чотирма місцевими центрами в Полтавській області за 6 місяців їх роботи у 2015 році розглянуто 1960 звернень громадян, надано 1461 консультацію та 316 доручень адвокатам про надання правової допомоги.

Адвокатами Регіонального та місцевих центрів досягнуто позитивних результатів:

у 5 випадках вдалося добитися винесення виправдувального вироку або скасування обвинувального вироку та закриття провадження судом апеляційної, касаційної інстанції;

у 7 – добитися закриття провадження за відсутності складу злочину, події злочину, у разі не встановлення доказів для доведення винуватості особи в суді і вичерпання можливостей їх отримання;

у 17 випадках внаслідок послідовних дій адвокатів змінено правову кваліфікацію злочину;

133 ув’язнених було звільнено від відбування покарання з випробуванням;

34 призначено найменш суворе з передбачених відповідною статтею особливої частини Кримінального кодексу України альтернативних покарань або більш м'яке покарання;

108 – призначено мінімальний строк (розмір) покарання.

Наказом Міністерства юстиції України від 25 грудня 2015 року № 2748/5 «Про реформування територіальних органів Міністерства юстиції України та розвиток системи надання безоплатної вторинної правової допомоги» затверджено план заходів з реформування територіальних органів Міністерства юстиції України та розвиток системи надання безоплатної вторинної правової допомоги, яким передбачено створення 428 бюро правової допомоги, які розпочнуть обслуговувати громадян вже з 1 липня 2016 року.

Завданнями цих бюро будуть: активне просвітництво на рівні кожної територіальної громади; забезпечення доступу громадян до електронних сервісів Мінюсту, надання юридичних консультацій; прийом звернень щодо надання безоплатної вторинної правової допомоги; безпосереднє здійснення представництва інтересів клієнта в суді.

Єдиний телефонний номер системи безоплатної правової допомоги:  0-800-213103 (цілодобово).

Регіональний центр з надання безоплатної

правової допомоги у Полтавській області

(інформація розміщена відповідно до листа

Регіонального центру НБПД у Полтавській області